UVAŽAVAJUĆI SOPSTVENI ŽIVOT U KOJEM SREĆA NIJE DATA ONA NASTAJE IZ VLASTITIH POSTUPAKA
Vođeni željom za upoznavanje novih ljepota okruženja našeg življenja uz optimizmom koji čini sastavni dio naših života, vodimo vas kroz mnoštvo ljepota koje koje smo doživjeli posjetom Hercegovini sa usponom na vrhove Orijen i Leotar planina.
Piše : Dževad Bektašević
Naša priča počinje u subotu, 30.04.2022, realizacijom vodičkih aktivnosti kroz godišnji plan PD Konjuh Tuzla, u kojem je učešće uzelo 9 planinara/ki.
Avanturu započinjemo vožnjm prema Mostaru sa posjetom Park Fortica, lokaciji koja je svojim sadržajem postala nezaobilazna destinacija. Sunčano i ugodno vrijeme bez vjetra sa pogled na Grad Mostar, kroz prateće adrenalinske obijekte te ljubazne i gostoprimljive domaćine prilika je bila za kvalitetan odmor.
Nastavljamo vožnju kroz predijele Hercegovine, zemlje sunca i kamena. Nabujala vegetacija iskazana kroz šarenilo proljeća nudi nezaboravne poglede sa ugođajem za oči i dušu. Bizina mora i ugodna klima omogućavaju da u prostoru kojeg još nazivaju i Kalifornija BiH, uspijeva sredozemno voće i povrće te vinova loza sa dvije sorte žilavka i blatina koje su se ovdije udomaćile dajući najbolju kvalitetu kao nigdje drugo.
Vođeni putokazima Dolazimo do naselja Radimlja u kojem se nalazi istoimena nekripola stećaka iz perioda srednjovijekovne Bosne. Visoki sa motivima ukrasa kao nigdje drugo, svjedoče o vremenu i moći. Boravak i obilazak ostavlja utisak pripadnosti i bogatog historiskog naslijeđa.
Nastavljamo prema Stocu, gradu smeštenom na obalama rijeke Bregave, Nalazišta iz 16 vjeka p.n.e, kroz ostatke Ilirskog grada Daorsa do danas čine ovaj prostor istoriski jednom od najstarijom i najraskošnijom istorijom gradskog života u BiH, Dobra voda rijeke Bregave privlačila je noge osvajače koji su svojim boravkom u ovom gradu ostavljali svoje tragove. Mostovi koji spajaju obale, slapovi Pjene, minovi, tvrdjave i mnoštvo razloga za dolazak ovom prekrasnom mjestu.
Ostavljamo rodno mjesto pjesnika Maka Dizdara, nastavljamo prolaskom kroz Ljubinje , Staro Slano ivicom Popova polja dolazimo u Trebinje grad sunca, parkova smještenom na obalama rijeke Trebišnjice. Istorija tradicije življenja u ovom nadasve prelijepom gradu, puna je spomenika medju kojim se nalazi 29 proglašenih nacionalnim spomenicima BiH. Grad čist i uredjen ispunjen srdačnim i gostoprimljivim ljudima. Svaki novi pogled ispunjen je pečatom istorije. Rjeka Trebišnjica okružujući grad uz mnoštvo visokih stabala platana i čempresa što ovom gradu daju pečat oaze u vrijeme ljetnih dana.
Stari grad, muzej Hercegovina, religiski objekti, najduža rijeka ponornica u Evropi, stari ćiro, kontinuitet i tradicija proizvodnje vina, kafa u parku Platana, bili su valjani razlozi da provedemo cijelo poslijepodne uz prizore zalaska sunca sa Arslanagića mosta.
Noć spavamo u prostorijama Planinarsko- Izvidjačkog doma Tuli, 10-ak km istočno od Trebinja.
Nedelja, 01.05.2022, sunčano jutro, odmorni, dobro raspoloženi i pripremljeni za uspon. Odluka je upoznati masiv Orjena koji pripada primorskom delu Dinarskih planina. Nalazi se na granici izmedju Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Spada u najpoznatije hidrološke tenomene, planina sa najviše padavina u Evropi. Zbog zaznolikosti biodiviziteta i prisustva endemskih vrsta proglašen je kao regionalni park prirode. Najviši vrh Orjena je Zubački Kabao (1894 mnv), što je ujedno i naš cilj.
Na uspon krećemo sa teritorije Crne Gore, naselja Kruševice lokalitet Vrbanj (1010 mnv).
18-očlana grupa planinara/ki članova PD Konjuh Tuzla i PD Pobeda Beograd, započinje uspon označenom planinarskom stazom, pravcem kretanja sjeverno, blagim usponom vijugavim makadamskim putem koji vodi prema Adrenalinskom parku Vrbanj. Na tom mjestu staza prelazi u smer sjevero-zapad, prostire se popločanim kamenim putem, koji je izgrađen u vrijeme Austrougarske vladavine. Put na djelonima prelazi kolski makadamski put koji zajedno vodi prema Orijen sedlu (1580 mnv) na kojem se nalazi izgradjen istoimeni Planinarski dom kojim upravlja PD Subra Herceg Novi, Crna Gora. Lokacija je raskrsnica planinarskih puteva, koji vide prema vrhovima Orjena.
Nakon odmora nastavljamo kretanje jugo-zapadno, grebenskim usponom prelaskom preko vrha Mali Kabao, kroz stijenoviti dio staze djelimično prekriven zaostalim snježnim nanosima. Intenzivnim usponom završnog dijela staze, uspijesno ispenjavamo najviši vrh Orjen planine – Zubački kabao (1894 mnv).
Prizori nestvarni, vrhovi Orijena Zubački Kabao, Subra, Jastrebica , planine Leotar, Volijak, Bioč, Lovćen.. zaljev Boka Kotorska, Jadransko more sa otocima
Nakon zasluženog odmora,
povratak stazom uspona.
Kondiciono tešku stazu predjene dužine cca 14 km sa kumulativnom visinskom razlikom preko 1000 m. učesnici su prešli za cca 8 sati.
Po dolasku na lokaciju Vrbanj, spremanje korištene planinarske opreme, vožnja sa prelaskom državne granice CG – BiH, do lokacije smještaja Planinarski dom Tule. Večernje druženje.
Ponedeljak, 02.05.2022. Jutro kišovito, prema planu trebalo je da izvršimo uspon na planini Leotar. Zbog najave cjelodnevne kiše i loših uslova na planiranoj stazi kretanja, otkazan je uspon na vrh Leotar planine.
Odlazimo u Trebinje gdje se družimo sa članovima
PD Pobeda Beograd i PD Vučiji zub Trebinje.
U poslijepodnevnim satima odlazimo u obilazak zaljeva Boka Kotorsa sa posjetom zanimljivostima Herceg Novog, Igala i Zelenike.
Utorak 03.04.2022.
Jutro sunčano bez vjetra. Odluka je, uspon na Leotar planinu sjeverno od grada Trebinje. Najviši vrh Leotara (1228 mnv).
Uspon započinje 8-očlana grupa planinara/ki PD Konjuh Tuzla, sa lokacije parkinga (300 mnv), koji se nalazi u blizni Arslanagića most – Trebinje. Ulazimo u označenu planinarsku stazu, koja kratko prati asfaltni put za Bileću, odvajamo se sjeverno, uskom pješačkom stazom obraslom djelomično niskim rastinjem. Krećemo se serpentinama sa blagim usponom, na djelu kroz kameniti prelaz uspon je intenzivan, da bi prešao u položeni dio prema podnožju vrha. Tu staza prelazi u intenzivni tkv. vertikalni uspon, koji učesnici uspiješno savladavaju.
Na vrhu nalazi se odašiljač RTV signala. Pruža se pogled na dolinu Popovog polja i rijeke Trebišnjice, grad Trebinje i njegovu okolinu. Sa istočne strane su planine Orjen i Subra, na sjeveru Bioč i Volujak zapadno Crvanj i Bjelasnica a na jugu Jadransko more i ostrvo Mljet.
Povratak sa vrha stazom prema utvrdi Gljiva, dalje spuštamo se prema predgrađu Podgljivlje (660 mnv), do polazne tačke.
Dužina staze cca 12 km, sa kumulativnom visinskom razlikom cca 950 mnv, učesnici su uspiješno savladali za cca 6 sati.
Po povratku vožnja do Planinarskog doma Tuli, spremanje korištene planinarske opreme i ličnih stvari uz odjavu.
Vožnjom krećemo se pravcem Bileća – Gacko – Tjentište, gdje je upriličena posjeta lokaciji spomenika Sutjeska iz perioda II Svjetskog rata.
Nastavljamo vožnju prema Sarajevu sa bezbijednim dolaskom u Tuzlu cca 23 sata.
Produženi vikend, sadržajan plan i mnoštvo zanimljivih destinacija zasigurno će biti pamtljivi kod učesnika.
Ljepote koje posjeduju lokacije posjete, ispunjena očekivanja, topli i gostoprimljivi ljudi, ugodni proljetni dani uz nova poznanstva i međusobno uvažavanja, dio je vrijednosti kojim se može opisati četverodnevni boravak u lijepoj Hercegovini ili kako su u čežnji za povratkom kroz poeziju, pjesnici ispisivali,
” mojoj miloj Hercegovini”.
Do novog druženja.
VAS I PLANINU VOLIM…